• Scottish Kediler

  Scottish Fold (İskoç Kıvrık Kulak) kediler görüntü olarak baykuşa benzeyen komik yüzlü kedi ırkıdır. Onu bildiğimiz kedi ırklarından ayıran yegane özelliği aşağı doğru kıvrılan başa yatık kulaklarıdır. Kocaman yuvarlak gözleri, küçük ve başa uyumlu kulakları, orta büyüklükte bedeni, kısa ve kavisli burnu, yuvarlak yüzü ilk etapta göze çarpan özellikleridir. Güzel görünüşüyle olduğu kadar sakin, kendi başına vakit geçirebilen, sahibinden çok fazla ilgi beklemeyen uyumlu karakteriyle de evde bakımı tercih edilen popüler kedi ırkları arasındadır.

  Scottish Fold (İskoç Kıvrık Kulak) kedisi İskoçya çiftliklerindeki kedilerde kendiliğinden oluşan bir gen sonucu ortaya çıkmıştır. Irk British Shorthair, Domestic kediler ve American Shorthair ile melezlenerek oluşturulmuştur. İskoç kedilerinde kulakların kıvrık olmasını sağlayan Fold geni iki ebeveynin de fold olduğu eşleşmelerde tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Eşleştirilen anne ve baba kedilerin ikisi de fold(kıvrık kulaklı) olduğu takdirde yavrularda sakatlıklar çıkma riski olmaktadır. Kulaklarda kıvrılmaya sebep olan bu gen kuyruk, çene ve eklem deformasyonlarına da sebep olabilmektedir. Sağlıklı Scottish yavrular için ebeveynlerden birisinin dik kulaklı olması şarttır. Yavrularda çıkabilecek anomalilere istinaden federasyonlar asla FOLD*FOLD(iki kıvrık kulaklı kedinin) eşleşmesine izin vermez. Scottish fold şeceresine özellikle dikkat edilmesi gereken bir ırktır. Şeceresinde tüm ataları yazan, kedilerini yarışmalara götürüp hakemlere gösteren ve sağlıklı yavrular verdiği ispatlanmış olan cattery'lerden dikkatli bir şekilde fold yavru edinilmelidir.

  Scottish Fold için World Cat Federation(Dünya Kedi Federasyonu)'da izin verilen eşleşme ırkları yine Scottish Straight(Dik Kulaklı İskoç Kedisi) ve British kedilerdir. Kıvrık kulaklı bir ebeveynle dik kulaklı bir ebeveynin eşleştirilmesi sonucu yavruların bir kısmı fold(kıvrık kulaklı) bir kısmı straight(dik kulaklı) çıkmaktadır. British Shorthair ile eşleştirilse bile çıkan yavruların hepsi Scottish Straight olarak sınıflandırılmaktadır. Zaman içerisinde yapılan bu British*Scottish melezlemesinden dolayı dik kulaklı Scottish'ler ile British kedileri birbirinden ayırt etmek imkansıza yakındır diyebiliriz.

  Scottish (İskoç ) kedileri zaman içerisinde tüy ve kulak yapılarına göre WCF'de şu şekilde sınıflandırılmış ve kodlanmıştır:
  Scottish Fold Shorthair: İskoç Kıvrık Kulaklı kısa Tüylü, WCF Irk Kodu: SFS
  Scottish Straight Shorthair: İskoç Dik Kulak Kısa Tüylü, WCF Irk Kodu: SFS 71
  Scottish Fold Longhair: İskoç Kıvrık Kulaklı Uzun Tüylü (Highland Fold da denmektedir), WCF Irk Kodu: SFL
  Scottish Straight Longhair: İskoç Dik Kulak Uzun Tüylü ( Highland Straight de denmektedir), WCF Irk Kodu: SFL 71


  İskoç kedileriyle alakalı World Cat Federation(Dünya Kedi Federasyonu) standartları aşağıda yer almaktadır:
  http://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/shorthair/scottish-fold.html

  Scottish Fold (İskoç Kıvrık Kulak) kedi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kuyruk uzunluğu ve elastikliğidir. Sakat dediğimiz Scottish Fold kedilerin kuyruğu çok kısa, küt ve sert olmaktadır. Kedinin üst/alt çenesi aşırı geride olabilmektedir. Scottish kedilerin kuyruklarının esnekliği ve uzunluğu kabul edilebilir düzeyde olmalıdır.

  Yıllar içinde yapılan şeceresiz ve bilinçsiz yavrulattırılmadan dolayı Türkiye içinde çok fazla anomali sahibi sakat Scottish Fold kedi bulunmakta ve bilinçsiz/lisanssız kişiler Fold*Fold (İki Kıvrık kulaklı) kedi eşleşmesi yapıp yaşam kalitesi düşük hasta yavrular üretmeye devam etmektedir. Yavruların hepsinin Fold(kıvrık kulaklı) çıkması için yapılan bu sorumsuzluk ticari amaçtan başka bir şey gütmeyen vicdansız kişiler tarafından yapılmakta hem sağlıksız kediler dünyaya getirip ömür boyu acı çekmelerine sebep olunmakta hem de kedi sahiplerinin maddi manevi zarara uğramasına sebep olunmaktadır.